KONFERENCJA KOLEJOWE OKRĘGI BADAWCZE

 Międzynarodowa Naukowa Konferencja Instytutu Kolejnictwa
„Kolejowe okręgi badawcze”


Konferencja zorganizowana pod patronatem


MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWAPREZESA URZĘDU TRANSPORTU KOLEJOWEGOPREZESA POLSKICH KOLEI PAŃSTWOWYCH S.A.
MIĘDZYNARODOWEGO ZWIĄZKU KOLEI 


W dniach 8-9 czerwca 2016 r. odbyła się Międzynarodowa naukowa konferencja „Kolejowe okręgi badawcze” w Trzebnicy zorganizowana przez Instytut Kolejnictwa pod honorowymi patronatami: Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Prezesa Polskich Kolei Państwowych S.A. i Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).


Celem konferencji była prezentacja osiągnięć Instytutu Kolejnictwa i zagranicznych ośrodków zajmujących się badaniami oraz oceną innowacyjnych technologii i rozwiązań w obszarze transportu szynowego z wykorzystaniem specjalistycznych poligonów badawczych.

Kolejowe okręgi badawcze są unikatowym narzędziem badań doświadczalnych w transporcie kolejowym. Prowadzone na tych obiektach badania innowacyjnych rozwiązań mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i efektywność w procesie eksploatacji infrastruktury i taboru kolejowego.

Udział w konferencji wzięło 99 osób , w tym przedstawiciele Europejskiej Agencji Kolejowej, Międzynarodowego Związku Kolei, UNIFE oraz przedstawiciele polskiej nauki.

Informacje o ośrodkach badawczych, w tym o zakresie prowadzonych prac i doświadczeń zaprezentowali przedstawiciele siedmiu (z ośmiu istniejących na świecie) okręgów doświadczalnych: w Szczerbince (JSC VNIZhT, Rosja), Velimie (Výzkumný Ústav Železniční,a.s, Czechy), Pueblo (Transportation Technology Center, Inc., USA), Făurei (Railway Testing Center, Rumunia), Wegberg-Wildenrath (Prüf- und Validationcenter Wegberg-Wildenrath, Niemcy), Le Centre d’Essais Ferroviaires (Francja) i w Żmigrodzie (Instytut Kolejnictwa, Polska).

 


Jubileusz 20-lecia Okręgu Doświadczalnego w Żmigrodzie

 


Konferencja została poprzedzona obchodami jubileuszu 20-lecia Okręgu Doświadczalnego
w Żmigrodzie, w dniu 7 czerwca 2016 r., w tym wizytą w Ośrodku Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa i przejazdem po okręgu
w Żmigrodzie.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Agata Pomykała, Sekretarz Konferencji

a.pomykala@infotransport.pl, tel.:516 039 535

 


Galeria zdjęć